TEMA: OD KOMORBIDNOSTI K TRANSDIAGNOSTIKI: novosti pri diagnostiki in obravnavi ljudi z dvojnimi in več diagnozami ORGANIZATOR: Združenje AKADEMIJA ZA SOCIALNE VEDE KJE: Hotel Plaza, Ljubljana, Bratislavska 8, 15 - nadstropje PREDAVATELJI: mag. MIRAN MOŽINA, dr. med. psihiater in psihoterapevt, direktor Fakultete za psihoterapevtsko znanost Univerze Sigmunda Freuda - podružnica v Ljubljani, dolgoletni strokovnjak na področju socialnega varstva, supervizior ter prejemnik priznanja za razvoj slovenske psihoterapije leta 2007 s strani Slovenske krovne zveze za psihoterapijo.
|
Ob številnih pomanjkljivostih kategorialne psihiatrične diagnostike in obravnave, ki temelji na takšni diagnostiki, še posebej izstopa problem visoke stopnje komorbidnosti. Za večino duševnih motenj v DSM ali MKB sistemu do danes še nismo našli biološkega markerja ali enega kognitivnega procesa, ki bi bil povezan s posamezno diagnozo. Zato so raziskovalci začeli iskati mehanizme, preko katerih so okoljski dejavniki, kot so npr. revščina, diskriminacija, osamljenost, neustrezno ravnanje z otroki in travme, povezani s številnimi duševnimi motnjami.
V praksi se npr. pogosto srečujemo s kombinacijo zasvojenosti in drugih duševnih motenj. Zdi se, da se te lahko razvijejo kot posledica zasvojenosti ali obratno. Vendar je to pogosto napačno sklepanje, ker so možni skupni vzroki, ki jih še nismo pojasnili. V vsakem primeru uspešna obravnava zahteva individualiziran pristop in interdisciplinarno sodelovanje različnih strokovnjakov na področju duševnega zdravja.
Enotnega odgovora oz. rešitve na problem komorbidnosti še ni, vendar transdiagnostični pristopi vse bolj obetajo, da bomo z njihovo pomočjo bolje razumeli tako rizične kot varovalne dejavnike.
Predstavljene bodo novosti, iz katerih izhajajo nove transdiagnostične smernice za strokovno delo s problematiko, ki jo zaenkrat predstavljamo z dvojnimi ali celo več diagnozami.
SEMINAR BO VODIL: Dr. Bojan Regvar ZDRUŽENJE AKADEMIJA ZA SOCIALNE VEDE |
Plenarno predavanje in strokovni del: |
mag. Miran MOŽINA, dr. med., psihiater in psihoterapevt, direktor in predavatelj na ljubljanski podružnici Univerze Sigmunda Freuda z Dunaja, dolgoletni strokovnjak na področju socialnega in zdravstvenega varstva, supervizor, avtor številnih publikacij ter prejemnik priznanja za razvoj slovenske psihoterapije leta 2007 s strani Slovenske krovne zveze za psihoterapijo.