STROKOVEN NAČIN SPOROČANJA SLABE NOVICE, KI OMEJI STRES |
ORGANIZATOR: Združenje AKADEMIJA ZA SOCIALNE VEDE
KDAJ: 7. NOVEMBER 2024
HOTEL PLAZA, LJUBLJANA
Plenarno predavanje in strokovni del:
Dr. ANDREJA POLJANEC, univ. dipl. psihologinja, zakonska in družinska terapevtka, predavateljica in vodja študijskega programa Psihologije na Univerzi Sigmunda Freuda Dunaj – podružnica Ljubljana, predava pa tudi na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici.
Pri raziskovanju in v praksi pozornost posveča predvsem varnim in dostojanstvenim odnosom v različnih sistemih in kako v njih ustvarjati kvalitetno življenje in razvoj.
Od tega kako človek izve slabo novico – je odvisen proces žalovanja, intenzivnost stresa, doživljanje dejstev in proces rehabilitacije. Način sporočanja slabe novice je lahko bolj pomemben, kot dejstva in podrobnosti. Slaba novica ima pomemben učinek na kvaliteto življenja posameznika, vpliva na anksioznost, odločanje, zadovoljstvo ter psihološko prilagoditev.
Ena izmed najbolj stresnih nalog strokovnih delavcev v socialnem varstvu je sporočanje slabe novice. Slaba novica je vsaka novica, ki drastično in negativno vpliva na prihodnost posameznika. Strokovni delavci se srečujejo s sporočanjem več vrst slabih novic na področjih dela institucij socialnega varstva: skrbništvo, rejništvo, obravnava mladoletnih žrtev spolnih napadov, smrt v domovih za starejše, kjer umre že tretjina Slovencev, hude poškodbe varovancev v zavodih ali domači oskrbi, zavrnitev denarne socialne pomoči, ipd.
Sporočanje slabe novice v strokovnem smislu poteka kot fleksibilen postopek v več fazah: priprava na sporočanje, sporočanje in ukrepi po sporočanju.
V vseh fazah morajo biti strokovni delavci poleg dajanja nasvetov seznanjeni tudi z ukrepi obvladovanja stresa. Pri sporočanju slabe novice morajo biti strokovni delavci previdni in pripravljeni na vrsto intenzivnih emocionalnih odzivov. Na tem seminarju si bomo preko praktičnih primerov spoznali katere so tiste priporočljive besede ob takšnem sporočanju in katerih besed se je dobro izogibati.
Predavateljica Dr. Andreja Poljanec bo predstavila pomen zagotavljanja varnega prostora, način priprave, pomen prepoznave in naslavljanja čustev. Skozi primere boste osvojili nove veščine in načine primernega dialoga v zahtevnih situacijah.
Predavateljica dr. Andreja Poljanec je zelo izkušena terapevtka, z obsežnimi strokovnimi referencami, ki se v praksi srečuje z zelo zahtevnimi primeri in bo odgovorila na vprašanja udeležencev.
Dr. ANDREJA POLJANEC, univ. dipl. psihologinja, zakonska in družinska terapevtka, predavateljica in vodja študijskega programa Psihologije na Univerzi Sigmunda Freuda Dunaj – podružnica Ljubljana, predava pa tudi na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici.
Pri raziskovanju in v praksi pozornost posveča predvsem varnim in dostojanstvenim odnosom v različnih sistemih in kako v njih ustvarjati kvalitetno življenje in razvoj.
četrtek, 7. NOVEMBER 2024 Hotel Plaza, Ljubljana
| |
8.3o - 9.oo | Sprejem udeležencev |
9.oo - 1o.3o | Kaj vse lahko povzroči slaba novica pri uporabniku in kako lahko poveča stres? Osnovne usmeritve kako sporočiti slabo novice. |
1o.3o - 1o.45 | Kratek odmor |
1o.45 - 12.15 | Priprava – sporočanje – ukrepi po sporočanju. Kako nasloviti čustva, kako nasloviti dejstva. |
12.15 - 12.30 | Kratek odmor |
12.30 - 13.3o | Kako, kdaj in kje je najbolje uporabiti osebni pristop. Primeri iz prakse? Strokovne usmeritve za delo. |
13.3o | Zaključek seminarja z razpravo. |
Svetovanje: v času javnih razpisov svetujemo z oblikovanjem ali pregledom vsebine, posvetovanjem z udeleženci, dopolnjevanjem celotne sheme projekta. Za mednarodne projekte prevzamemo prijave v celoti.
Več na: info@socialne-vede.si.
3Cena za enega udeleženca za seminar 130,oo €UR.
Cena izvedbe vključuje stroške organizacije in izvedbe seminarja, gradivo, potrdilo o udeležbi ter osvežitev na začetku.
Dr. Bojan Regvar
Združenje - Akademija za socialne vede
Telefon: 05/971 19 30,
faks 05/971 19 31
E-pošta: info@socialne-vede.siROK IN NAČIN PRIJAVE
Prijavnico pošljite najkasneje do zadnjega dne pred izvedbo. Najbolje je, če prijavnico pošljete na info@socialne-vede.si, ali izvedete elektronsko prijavo preko spletne strani AKADEMIJE: www.socialne-vede.si. Lahko pa jo pošljete po pošti na naslov Akademije ali faksu 05 971 19 31. V primeru odpovedi udeležbe nam svojo odločitev sporočite vsaj dan pred seminarjem.