Kako se odzvati na agresivnost strank
ORGANIZATOR: Združenje AKADEMIJA ZA SOCIALNE VEDE
KDAJ: četrtek 28. 11. 2024
HOTEL PLAZA LJUBLJANA, 15. nadstropje
Plenarno predavanje in strokovni del: mag. MARTIN LISEC
Mag. MARTIN LISEC je logoterapevt, predavatelj, mediator, coach in urednik strokovne revij. Je ustanovitelj in direktor Inštituta Stopinje. Cenjen in iskan je kot terapevt, predavatelj, coach in osebni svetovalec v podjetjih in javnih ustanovah.
Njegova predavanja temeljijo na dolgoletnih praktičnih izkušnjah pri delu z ljudmi.
Agresivnost je širši psihološki pojem, ki opredeljuje zahtevno lastnost posameznikove osebnosti. Lahko se izraža v treh oblikah: vedenjski (psihična in fizična agresivnost), v čustveni (jeza) in v obliki drže do nekega objekta oz. subjekta (sovražnost). Na splošno gre za težnjo posameznika, da strokovnemu delavcu povzroči škodo, si pribori prednost pri odločanju ali nadvlado.
Starejše definicije agresijo opredeljujejo kot vedenje, katerega cilj je škoditi drugim (psihično ali fizično). V najširšem smislu je agresija vsak aktiven pristop, ki ogroža strokovnega delavca. Pojem agresije moramo ločevati od pojma destrukcije, ki pomeni razdiranje, uničenje. Destrukcija se pojavi kot izraz sovraštva, agresija pa kot izraz jeze.
Agresivnost strank je v socialnem varstvu, ne glede na dejavnost, posebnosti ustanove in druge posebnosti, postala prepogosta. V najtežjih primerih je agresivnost na eni strani pomešana s težkimi čustvi in strahovi, na drugi strani pa strokovni delavci vse težje vodijo uspešne obravnave, če so prisotni stalni pritiski, ki se jih definira kot agresivnost.
Psihično agresijo, verbalno agresijo in morebitno fizično agresijo je potrebno prepoznati pred eskalacijo, uporabiti moramo znati varno okolje, vnaprej pripraviti delo v paru, ter znati uporabljati orodja deeskalacije in pomirjanja.
Vse te probleme je potrebno znati obvladati s primerno komunikacijo, ustrezno protistresno opremljenostjo in razumevanjem faz agresivnosti. Pogoj za to pa je tudi osebna stabilnost strokovnega delavca.
Vse to srečujemo pri delu z uporabniki in svojci v domovih za starejše ljudi, pri delu s strankami v centrih za socialno delo, v socialno varstvenih zavodih, kjer se sprejo uporabniki med sabo in v mnogih drugih primerih na področju socialnega varstva.
Cena seminarja je 130 EUR, kar vključuje kvaliteten seminar, čudovit kongresni center, strokovno gradivo in osvežitev med odmori.
Mag. MARTIN LISEC je logoterapevt, predavatelj, mediator, coach in urednik strokovne revij. Je ustanovitelj in direktor Inštituta Stopinje. Cenjen in iskan je kot terapevt, predavatelj, coach in osebni svetovalec v podjetjih in javnih ustanovah.
Njegova predavanja temeljijo na dolgoletnih praktičnih izkušnjah pri delu z ljudmi.
četrtek, 28. november 2024 HOTEL PLAZA, Ljubljana
| |
8.3o - 9.oo | Sprejem udeležencev |
9.oo - 1o.3o | Psihično nasilje – verbalno nasilje – fizično nasilje. Prepoznava dejanskega vzroka agresivnosti je prvi korak v obravnavi ? |
1o.3o - 1o.45 | Kratek odmor |
1o.45 - 12.15 | Kako ločiti stopnjo agresivnosti? Verbalizacija konflikta v katerikoli fazi; način dela v paru; delo v varnem okolju. |
12.15 - 12.30 | Kratek odmor |
12.30 - 13.3o | Primeri iz prakse. Načini deeskalacije. Strokovne usmeritve za delo. |
13.3o | Zaključek seminarja z razpravo. |
SEMINAR BO VODIL: Dr. Bojan Regvar ZDRUŽENJE AKADEMIJA ZA SOCIALNE VEDE |
- Svetovanje: v času javnih razpisov svetujemo z oblikovanjem ali pregledom vsebine, posvetovanjem z udeleženci, dopolnjevanjem celotne sheme projekta. Za mednarodne projekte prevzamemo prijave v celoti. Več na: info@socialne-vede.si.
Cena za enega udeleženca za seminar 130 €.
Cena izvedbe vključuje stroške organizacije in izvedbe seminarja, gradivo, potrdilo o udeležbi ter osvežitev na začetku.
Dr. Bojan Regvar
Združenje - Akademija za socialne vede
Telefon: 05/971 19 30,
faks 05/971 19 31
E-pošta: info@socialne-vede.siROK IN NAČIN PRIJAVE
Prijavnico pošljite najkasneje do zadnjega dne pred izvedbo. Najbolje je, če prijavnico pošljete na info@socialne-vede.si, ali izvedete elektronsko prijavo preko spletne strani ZASV www.socialne-vede.si. Lahko pa jo pošljete po pošti na naslov Akademije ali faksu 05 971 19 31. V primeru odpovedi udeležbe nam svojo odločitev sporočite vsaj dan pred seminarjem.